| year | source | type | team | rank | view rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022 | Baseball America | MLB | Texas Rangers | 25 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022 | Baseball Prospectus | MLB | Texas Rangers | 20 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022 | MLB Pipeline | MLB | Texas Rangers | 17 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022 | Baseball America | Team | Texas Rangers | 1 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2022 | MLB Pipeline | Team | Texas Rangers | 1 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2023 | MLB Pipeline | MLB | Texas Rangers | 78 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2023 | Baseball America | Team | Texas Rangers | 7 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2023 | MLB Pipeline | Team | Texas Rangers | 5 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2024 | Baseball America | Team | Texas Rangers | 13 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2024 | ESPN | Team | Texas Rangers | 6 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2024 | MLB Pipeline | Team | Texas Rangers | 8 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2025 | Baseball America | Team | Texas Rangers | 8 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2025 | ESPN | Team | Texas Rangers | 5 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2025 | MLB Pipeline | Team | Texas Rangers | 3 | View Rankings | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 14 record(s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| message | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Player 20-80 scouting grades are available to TBC PREMIUM subscribers | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 1 record(s) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| year | team name | league | level | mlb | # | age | tbc+ | w | l | era | g | gs | cg | sho | gr | gf | sv | ip | h | r | er | hr | bb | so | wp | bk | hb | whip | h9 | hr9 | bb9 | so9 | ra9 | so/bb |
| 2020 | Vanderbilt | SEC | NCAA-1 | Fr | 22 | 20 | 132 | 2 | 0 | 1.72 | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 15.2 | 5 | 3 | 3 | 0 | 8 | 22 | 3 | 0 | 1 | 0.83 | 2.87 | 0.00 | 4.60 | 12.64 | 1.72 | 2.75 |
| 2021 | Vanderbilt | SEC | NCAA-1 | So | 22 | 21 | 144 | 11 | 4 | 2.13 | 18 | 18 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 110.0 | 48 | 30 | 26 | 14 | 45 | 179 | 4 | 1 | 11 | 0.85 | 3.93 | 1.15 | 3.68 | 14.65 | 2.45 | 3.98 |
| 2022 | Frisco RoughRiders | Tex2 | AA | TEX | 22 | 22 | 102 | 3 | 10 | 5.54 | 23 | 22 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 92.2 | 88 | 69 | 57 | 11 | 56 | 109 | 5 | 0 | 8 | 1.55 | 8.55 | 1.07 | 5.44 | 10.59 | 6.70 | 1.95 |
| 2023 | Frisco RoughRiders | Tex2 | AA | TEX | 22,10 | 23 | 109 | 2 | 6 | 5.07 | 19 | 19 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 81.2 | 67 | 48 | 46 | 14 | 47 | 110 | 4 | 1 | 5 | 1.40 | 7.38 | 1.54 | 5.18 | 12.12 | 5.29 | 2.34 |
| 2023 | Round Rock Express | PCL2 | AAA | TEX | 49 | 23 | 0 | 0 | 8.10 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3.1 | 8 | 3 | 3 | 2 | 2 | 4 | 1 | 0 | 0 | 3.00 | 21.60 | 5.40 | 5.40 | 10.80 | 8.10 | 2.00 | |
| 2024 | Round Rock Express | PCL2 | AAA | TEX | 77 | 24 | 125 | 6 | 4 | 3.51 | 17 | 16 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 77.0 | 62 | 35 | 30 | 10 | 35 | 110 | 4 | 1 | 5 | 1.26 | 7.25 | 1.17 | 4.09 | 12.86 | 4.09 | 3.14 |
| 2024 | Texas Rangers | AL | MLB | TEX | 35 | 24 | 79* | 0 | 3 | 8.83 | 9 | 6 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 35.2 | 44 | 39 | 35 | 7 | 17 | 31 | 3 | 0 | 3 | 1.71 | 11.10 | 1.77 | 4.29 | 7.82 | 9.84 | 1.82 |
| 2025 | Round Rock Express | PCL2 | AAA | TEX | 77 | 25 | 0 | 0 | 0.00 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4.2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0.43 | 1.93 | 0.00 | 1.93 | 7.71 | 0.00 | 4.00 | |
| 2025 | Texas Rangers | AL | MLB | TEX | 35 | 25 | 103 | 10 | 10 | 3.86 | 29 | 29 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 151.2 | 127 | 69 | 65 | 18 | 67 | 148 | 10 | 1 | 5 | 1.28 | 7.54 | 1.07 | 3.98 | 8.78 | 4.09 | 2.21 |
| 2026 | Frisco RoughRiders | Tex2 | AA | TEX | 26 | 0 | 1 | 12.00 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3.0 | 3 | 5 | 4 | 1 | 2 | 5 | 0 | 0 | 0 | 1.67 | 9.00 | 3.00 | 6.00 | 15.00 | 15.00 | 2.50 | ||
| 2026 | Round Rock Express | PCL2 | AAA | TEX | 26 | 0 | 0 | 7.36 | 2 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 3.2 | 4 | 3 | 3 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 1.36 | 9.82 | 0.00 | 2.45 | 9.82 | 7.36 | 4.00 | ||
| 2026 | Texas Rangers | AL | MLB | TEX | 26 | 98 | 3 | 7 | 5.29 | 15 | 15 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80.0 | 80 | 50 | 47 | 14 | 35 | 83 | 2 | 0 | 4 | 1.44 | 9.00 | 1.58 | 3.94 | 9.34 | 5.62 | 2.37 | |
| Tot: | MLB (3 yrs) | MLB | 13 | 20 | 4.95 | 53 | 50 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 267.1 | 251 | 158 | 147 | 39 | 119 | 262 | 15 | 1 | 12 | 1.38 | 8.45 | 1.31 | 4.01 | 8.82 | 5.32 | 2.20 | |||||
| Tot: | AL (3 yrs) | AL | 13 | 20 | 4.95 | 53 | 50 | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 267.1 | 251 | 158 | 147 | 39 | 119 | 262 | 15 | 1 | 12 | 1.38 | 8.45 | 1.31 | 4.01 | 8.82 | 5.32 | 2.20 | |||||
| Tot: | Minors (5 yrs) | Minors | 11 | 21 | 4.84 | 64 | 61 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 266.0 | 233 | 163 | 143 | 38 | 144 | 346 | 14 | 2 | 19 | 1.42 | 7.88 | 1.29 | 4.87 | 11.71 | 5.52 | 2.40 | |||||
| Tot: | AA (3 yrs) | AA | 5 | 17 | 5.43 | 43 | 42 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 177.1 | 158 | 122 | 107 | 26 | 105 | 224 | 9 | 1 | 13 | 1.48 | 8.02 | 1.32 | 5.33 | 11.37 | 6.19 | 2.13 | |||||
| Tot: | AAA (4 yrs) | AAA | 6 | 4 | 3.65 | 21 | 19 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 88.2 | 75 | 41 | 36 | 12 | 39 | 122 | 5 | 1 | 6 | 1.29 | 7.61 | 1.22 | 3.96 | 12.38 | 4.16 | 3.13 | |||||
| Tot: | College (2 yrs) | College | 13 | 4 | 2.08 | 22 | 21 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 125.2 | 53 | 33 | 29 | 14 | 53 | 201 | 7 | 1 | 12 | 0.84 | 3.80 | 1.00 | 3.80 | 14.40 | 2.36 | 3.79 | |||||
| Avg: | MLB - 162 Inning avg | MLB | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 162 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | |||||
| Avg: | Minors - 162 Inning avg | Minors | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 162 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | |||||
| Avg: | College - 162 Inning avg | College | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 162 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 |
| year | team name | league | category | age | w | l | era | g | gs | cg | sho | gr | gf | sv | ip | h | r | er | hr | bb | so | wp | bk | hb | whip | h9 | hr9 | bb9 | so9 | ra9 | so/bb |
| 2018 | Team USA 18u | Intl Competition | USA | 18 | 2 | 0 | 0.00 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8.0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 20 | 1 | 0 | 0 | 0.88 | 2.25 | 0.00 | 5.63 | 22.50 | 2.25 | 4.00 |
| 2022 | Frisco | Minor Playoffs | Minor_Playoffs | 22 | 0 | 0 | 9.00 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5.0 | 4 | 5 | 5 | 0 | 10 | 5 | 1 | 0 | 0 | 2.80 | 7.20 | 0.00 | 18.00 | 9.00 | 9.00 | 0.50 |
| 2022 | Texas Rangers | MLB Spring Training | Spring | 22 | 0 | 0 | 16.20 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1.2 | 2 | 3 | 3 | 1 | 2 | 4 | 0 | 0 | 0 | 2.40 | 10.80 | 5.40 | 10.80 | 21.60 | 16.20 | 2.00 |
| 2023 | Texas Rangers | MLB Spring Training | Spring | 23 | 1 | 0 | 0.00 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1.0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 0.00 | 9.00 | 0.00 | 0.00 |
| 2024 | Texas Rangers | MLB Spring Training | Spring | 24 | 0 | 2 | 4.26 | 6 | 1 | 0 | 0 | 5 | 1 | 0 | 12.2 | 11 | 6 | 6 | 3 | 5 | 8 | 1 | 0 | 0 | 1.26 | 7.82 | 2.13 | 3.55 | 5.68 | 4.26 | 1.60 |
| 2025 | Texas Rangers | MLB Spring Training | Spring | 25 | 1 | 0 | 3.48 | 6 | 3 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 20.2 | 22 | 8 | 8 | 1 | 10 | 21 | 1 | 0 | 0 | 1.55 | 9.58 | 0.44 | 4.35 | 9.15 | 3.48 | 2.10 |
| Tot: | Minor_Playoffs (1 Yrs) | Minor_Playoffs | 0 | 0 | 9.00 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5.0 | 4 | 5 | 5 | 0 | 10 | 5 | 1 | 0 | 0 | 2.80 | 7.20 | 0.00 | 18.00 | 9.00 | 9.00 | 0.50 | ||
| Tot: | USA (1 Yrs) | USA | 2 | 0 | 0.00 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8.0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 5 | 20 | 1 | 0 | 0 | 0.88 | 2.25 | 0.00 | 5.62 | 22.50 | 2.25 | 4.00 | ||
| Tot: | Spring (4 Yrs) | Spring | 2 | 2 | 4.25 | 14 | 4 | 0 | 0 | 1 | 10 | 0 | 36.0 | 35 | 17 | 17 | 5 | 17 | 34 | 2 | 0 | 1 | 1.44 | 8.75 | 1.25 | 4.25 | 8.50 | 4.25 | 2.00 |
| year | team name | league | level | mlb | # | age | pos | tbc+ | g | ab | r | h | 2b | 3b | hr | rbi | sb | cs | bb | so | hbp | sh | sf | ibb | gdp | tb | pa | xbh | 1b | avg | obp | slg | ops | seca | iso | babip | bb% | so% | so/bb | ab/hr |
| 2025 | Texas Rangers | AL | MLB | TEX | 35 | 25 | P | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | .000 | .000 | .000 | .000 | .000 | .000 | .000 | 0.00 | 100.00 | 0.00 | 0.00 | |
| Tot: | MLB (1 yrs) | MLB | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | .000 | .000 | .000 | .000 | .000 | .000 | 0.00 | 100.00 | |||||||||
| Tot: | AL (1 yrs) | AL | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | .000 | .000 | .000 | .000 | .000 | .000 | 0.00 | 100.00 | |||||||||
| Avg: | MLB - 162 game avg | MLB | 162 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 | 🔒 |
| Strikeouts | Walks | Hittable | SO/BB | vs Power | Durability | Team Success |
| 76 | 36 | 63 | 53 | 63 | 52 | .729 |